دبیرستان دوره دوم دخترانه حضرت خدیجه کبری (س)
 21 دی 1398

دهمین جشنواره فیلم عمار به ایستگاه پایان رسید.

مولف: مدیر   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

دهمین جشنواره فیلم عمار به ایستگاه پایانی خود رسید؛ مراسم اختتامیه جشنواره عمار در حالی در تالار اندیشه حوزه هنری در حال برگزاری بود که نامزدهای بخش‌های مختلف منتظر هستند تا ببینند آیا نامشان در بین برگزیدگان این جشنواره هست یا خیر؛ 

همچنین بنابر برنامه از پیش اعلام شده قرار است در مراسمی به مناسبت شهادت سردار سلیمانی گرامیداشتی از این شهید والامقام صورت بگیرد و در کنار آن مراسم تجلیل از محمدرضا سرشار نیز صورت خواهد گرفت. این برنامه به صورت زنده از شبکه افق و نمایش در حال پخش است. 

در زیر گزارش این مراسم را از منظر می‌گذارید؛

در بخش ابتدایی این مراسم، محمدصدرا ابراهیمی فرزند شهید امنیت مرتضی ابراهیمی آیاتی چند از کلام‌الله مجید را خواند و مراسم آغاز شد. در بخش بعدی، تعدادی از برگزیدگان بخش‌های مختلف این جشنواره معرفی شده و فانوس خود را دریافت کردند؛

** بخش مستند «رویای ایرانی»

لوح افتخار بخش مستند رویای ایرانی به مستندهای «توان دفاعی (بعد از 2500 سال)» به کارگردانی علی طادی و «ناجی کرونر» به کارگردانی مسعود کارگر داده شد. همچنین هیئت داوران فانوس این بخش را به مستند «مخترع آهنی» به کارگردانی محمد جواد رئیسی اهدا کردند.

** بخش مستند «همت مومنانه»

در بخش مستند همت مومنانه دو لوح افتخار و دو فانوس اهدا شد؛ لوح افتخار این بخش به مستندهای «بازار تزارها» به کارگردانی محسن مقصودی و مهدی فریدی و «در کنار هم» به کارگردانی سید مجتبی خیام الحسینی اهدا شد. علاوه بر این، فانوس‌های این بخش به مستندهای «مجموعه نور (وطن آرزوها)» اثر مهدی فارسی و «یکی از ما (سایت هسته‌ای)» به کارگردانی امیرعسگری رسید. امیر عسگری کارگردان مستند یکی از ما بعد از دریافت جایزه خود گفت: می‌خواهم جایزه خود را به خانواده شهید پورجعفری تقدیم کنم. ایشان یک عمر در خدمت سردار سلیمانی بودند و مثل یک سرباز خدمتگزار در خدمت حاج قاسم و همراه با ایشان بودند. دیدید که در انتها نیز همراه با حاج قاسم به شهادت رسیدند.

** بخش مستند «حافظه ملی»

لوح افتخار مستندهای بخش حافظه ملی به فیلم‌های «آن شش نفر» به کارگردانی محمدعلی یزدان‌پرست و «روایت رهبری» اثری از مهدی نقویان رسید. همچنین فانوس این بخش توسط هیئت داوران به فیلم مستند «پدر طالقانی» به کارگردانی محمدعلی‌ محمددوست و مستند «امتحان» ساخته شده توسط سجاد ریاحی اعطا شد.

** بخش مستند «پایش و پالایش اجتماعی»

در این بخش سه لوح افتخار و دو فانوس داده شد؛ اولین لوح افتخار به اثر «امیدی ه» به کارگردانی علی زهیری داده شد. لوح افتخار دوم به اثر «قصه‌های همیشگی» کاری از بابک مجیدی رسید. لوح افتخار پایانی نیز به فیلم مستند «رویای آجری» به کارگردانی داود مرادیان اهدا شد.

هیئت داوران بخش مستند پایش و پالایش اجتماعی فانوس این بخش را به مستندهای «خصوصی سوزی» اثر محسن اسلام زاده و «سقف آرزوها» به کارگردانی علی سلطانی‌وش دادند. محسن اسلام زاده، کارگردان مستند «خصوصی سوزی» پس از دریافت جایزه خود درخواستی را مطرح کرد و گفت: مایکل مور در پیام های خود از رهبر انقلاب خواسته بود که با آرامش برخورد کنند و اجازه دهند که جامعه آمریکا این مساله را با آرامش حل کند. اما به ایشان می‌گویم که با آرامش به هیچ وجه نمی‌توانید مشکل جامعه آمریکا را حل کنید. از آقای مایکل مور می‌خواهم که به خاورمیانه بیایند و از جنایت‌های آمریکایی‌ها در عراق، افغانستان و منطقه مستند بسازند.

عباس سلیمی‌نمین که از داوران این بخش نیز بود در سخنانی گفت: از دست اندرکاران جشنواره عمار تشکر می‌کنم که نسل جوان را با هنر برای طرح انتقادات جدی آشنا می‌کنند. متاسفانه برخی سیاستمداران راه‌های سهل‌الوصول را برای تخریب می‌آموزند اما این موجب رشد جوان نمی‌شود. وقتی جوان راه طرح انتقادات را به صورت اصولی پیدا می‌کند، خودش و جامعه‌اش رشد پیدا می‌کند. هنر سخت‌ترین و دشوارترین انتقادها را سهل و ساده می‌کند. بیایید برای جوانان دعا کنیم تا با مجهز شدن به هنر برای رفع آفات توفیق بیشتری پیدا کنند. در بخش بعدی برنامه، یک سرود توسط گروهی از نوجوانان اجرا شد.

پزشک مدافع حرم، وحید حمیدی: اولین کسی که حاج قاسم کشت، «من» خودش بود/ خاطره‌ای از اولین دیدار سردار

وحید حمیدی، پزشک مدافع حرم که در نبردهای سوریه به مداوای مدافعان جانباز می‌پرداخت، به روی صحنه دعوت شود؛ او در سخنانی ضمن تشکر از اصحاب رسانه که همیشه در همه صحنه‌ها حضور دارند گفت: کار ما در جبهه‌ها مداوای مجروحین بود. بعضی از تیم‌های مستندسازی می‌‌خواستند که از فعالیت‌های ما تصویربرداری کنند اما در ابتدا گفتم که اصلا اجازه ندارید از کار ما فیلم بگیرید؛ البته تنها اجازه دادیم که از بخشی از عمل جراحی یکی از مدافعان حرم که روده‌اش را برداشته بودیم، فیلم بگیرند.

وی ادامه داد: ما یک گاراژ را به اتاق عمل تبدیل کرده بودیم، آنجا یکی از دوستان نزد من آمد و درخواست کرد تا با او جایی بروم؛ وارد اتاقی شدم و در آنجا چشمم به جمال حاج قاسم سلیمانی روشن شد. ایشان به من گفت تلاش کنیم یک فیلم بسازیم و در آن بگوییم که در سوریه چه می‌گذرد. از ایشان دلیل این کار را پرسیدیم و در پاسخ گفتند فیلم بگیرید تا در جواب کسانی که آن بیرون خانواده‌های مدافع حرم را اذیت می‌کنند و می‌گویند به فرزندان‌شان رسیدگی نمی‌کنند، جواب بدهیم و تلاش‌های شبانه‌روزی شما و افراد دیگر را ببینند.

وحیدی ادامه داد: برادرم بارها در جبهه‌های سوریه مجروح شده بود، اما آخرین بار که می‌رفت به من گفت که می‌داند این بار بازنمی‌گردد و شهید می‌شود. وقتی علت را از او پرسیدم، گفت بالاخره فهمیده‌ام که حجاب بین من و خدا چیست و آن را برداشته‌ام. او می گفت که «من» حجاب بوده و توانسته خود را از میان این حجاب بردارد. بر همین اساس معتقدم حاج قاسم سلیمانی هم اولین کسی را که کشته بود، «من»‌اش بود.

او به خاطره دیگری اشاره کرد و گفت: خاطرم هست در یکی از نبردها از نیروها خواستیم هرکه می‌خواهد می‌تواند برود. یکی از دوستان من را کنار کشید و گفت که تا حالا اینقدر حس نکرده بودم که سرباز امام زمان(عج) هستم. حالا از من می‌خواهی بروم؟

این پزشک مدافع حرم در انتهای سخنان خود درخواستی از اهالی رسانه داشت؛ او گفت: از اصحاب رسانه می‌خواهم که دو موضوع که هویت ما را می‌سازد، برای مردم تبیین کنند، یکی اینکه شیطان درون و «من» درون را بکشیم و دوم اینکه مزه سرباز امام زمان(عج) بودن را بچشیم. در این صورت کارخانه حاج قاسم سازی خواهیم داشت.

** بخش مستند «مقاومت جهانی»

هیئت داوران در بخش «مستند مقاومت جهانی» ضمن تقدیر از اثر «نخل‌ها نمی‌میرند» به کارگردانی «سید مسعود موسوی والا» لوح افتخار این بخش را به مستند «مرثیه‌ای از انجیل» به کارگردانی محمدهادی نعمتی دادند. همچنین فانوس این بخش به مستند «آقای تغییر» به کارگردانی مهدی انصاری رسید.

** بخش مستند «مدافعان حرم» لوح افتخار بخش مستند مدافعان حرم به مستند «مردان زندگی» به کارگردانی یحیی رضایی رسید. همچنین فانوس این بخش به اثر «شیرینی شام» به کارگردانی علیرضا باغشنی رسید؛ پیغام اهدای این جایزه توسط شاعر عرب‌زبان «عبداللطیف یحیی» در یک ارتباط زنده تصویری خوانده شد. علیرضا باغشنی پس از دریافت جایزه خود در پیامی خطاب به سردار سلیمانی گفت: این هفته‌ای که گذشت در غم و شادی به سر برده‌ام؛ غم از دست دادن تو و شادی شهادتت. حاج قاسم شهید کاری‌ می‌کند کارستان؛ به قول شهید صدرزاده که می‌گفت دعا کنید شهید شوم آنجا. اکنون حاج قاسم شهید دستش برای توسعه اسلام و مقاومت جهانی بازتر است. عاجزانه از تو می‌خواهم که من حقیر را که فیلمی با موضوع مقاومت ساخته‌ام در میان سربازان خود در جبهه مقاومت حساب کنی و برایمان دعا کنی تا مسیری را که تو آغاز کرده‌ای پایان ببریم. وی ادامه داد: سخنی هم با آنها که مانده‌اند دارم؛ جنگ رسانه‌ای مقاومت را جدی بگیرید و به ما مستندسازان این جبهه میدان دهید تا چشم و گوش مستضعفان جهان باشیم.

** بخش مستند «ملت قهرمان»

لوح افتخار بخش مستند ملت قهرمان به اثرهای «بر اثر زلزله» به کارگردانی عبدالکریم شهابی و «دیوارهای نخی» به کارگردانی عباس عمرانی بیدی رسید. علاوه بر این، فانوس این بخش به مستند «خاطرات موتور سیکلت» اثر امیرحسین نوروزی اعطا شد.

** بخش مستند «جنگ نرم»

در این بخش یک لوح افتخار ویژه، دو لوح افتخار و یک فانوس اعطا شد؛ هیئت داوران لوح افتخار ویژه و جایزه ویژه «مرگ بر آمریکا» را به اثر «پایان بازی» به کارگردانی سید حامد قاسمی و علی رهجو اهدا کردند. علاوه بر این، لوح افتخار این بخش به مستندهای «پشت کوه‌های بلند» به کارگردانی یزدان کیانی و «محیا» به کارگردانی محمد عقیلی رسید. در نهایت فانوس این بخش به مستند «باشگاه شهرت» به کارگردانی محمدحسن یادگاری اهدا شد. این مراسم با تجلیل از محمدرضا سرشار در حال ادامه است.

تقدیر از یک عمر فعالیت هنری محمدرضا سرشار

در بخش بعدی برنامه،‌ نوبت به مراسم تقدیر از محمدرضا سرشار هنرمند پیشکسوت کشورمان رسید. در ابتدا از محسن مومنی‌شریف، رئیس حوزه هنری دعوت شد تا به روی صحنه آمده و سخنانی در وصف سرشار بگوید. مومنی شریف گفت: با استاد سرشار راجع به همین سالن که اکنون در داخلش هستیم صحبت و تبادله خاطره می‌کردیم. این سالن در سال 1364 و در زمانی که رهبر معظم انقلاب رئیس جمهور وقت بودند افتتاح شد؛ باید بگویم هر دو بزرگواری که همه ما سوگوارشان هستیم در همین مکان سخنرانی کردند؛ شهید قاسم سلیمانی در مراسمی برای شهید شعبان نصیری در اینجا سخنرانی کردند و شهید ابوالمهدی مهندس در سالگرد ایشان در همین مکان سخنانی بیان فرمودند. امیدوارم روح‌شان شاد باشد و از برکت آنها در اینجا بهره‌مند شویم.

وی ادامه داد: خاطرم هست 10-12 دوازده سال پیش یکی از ارگان‌ها می‌خواستند برای استاد سرشار مراسم نکوداشتی بگیرند و من این خبر را به رهبر معظم انقلاب رساندم؛ ایشان خوشحال شدند و فرمودند بسیار کار شایسته‌ای است چرا که ایشان حق بزرگی بر گردن ادبیات داستانی انقلاب اسلامی دارد و بارها باید از ایشان تقدیر شود. فلذا باید به برگزارکنندگان جشنواره عمار تبریک بگویم که امروز خوش سلیقگی کرده و چنین برنامه‌ای را درنظر گرفته‌اند.

او با اشاره به شخصیت محمد سرشار گفت: آقای سرشار شخصیتی است که دارای اعتقاد راسخ است و در ذیل این اعتقاد، اعتقاد به خداوند و پیامبر(ص) و دین مبین اسلام دارد و در کنار آنها با کلام پاک خود از ارزش‌های والا دفاع و ترویج کردند و خود عامل بدان بوده‌ و فقط گوینده نبوده‌اند. خداوند به ایشان و آثارشان برکت داده‌ است؛ شخصیتی که در ادبیات ما بی‌بدیل و ممتاز بوده‌ است. آثار ایشان بیش از 6 میلیون تیراژ داشته و بیش از 150 کتاب منتشر کرده‌اند که البته همه این آثار، آثار متعهدانه و محکم و ماندگاری بودند.

وی مسئولیت‌های محمدرضا سرشار را برشمرد و گفت: ایشان در کنار نویسندگی مسئولیت‌های اجتماعی نیز داشته‌اند و مسئولیت گروه کودک و نوجوان در سال‌های دفاع مقدس را برعهده داشتند؛ ایشان انجمن قلم ایران و مجله سوره نوجوانان را تاسیس کردند و کتاب‌های ایشان در حوزه تاریخ اسلام کتاب زندگی پیامبر اکرم(ص) و کتاب «آنک آن یتیم نظرکرده» از رمان‌های برجسته انقلاب اسلامی است که به چندین زبان ترجمه شده و در کشورهای عربی مورد توجه علما قرار گرفته است. امیدوارم سرو بلندقامت ایشان بر سر ادبیات انقلاب اسلامی برقرار باشد و از حضور ایشان سال‌ها بهره‌مند باشیم.

پس از صحبت‌های مومنی‌شریف، از محمدرضا سرشار دعوت شد تا به روی صحنه بیاید و ضمن تجلیل از سال‌ها خدمات هنری او هدیه‌ای را به رسم یادبود دریافت کند. فرج‌های بزرگ بلافاصله پس از فتنه‌های بزرگ می‌آید محمدرضا سرشار در این مراسم تجلیل سخنرانی کرد و گفت: فتنه‌های بزرگی به مردم ما گذشت و پس از فتنه‌های بزرگ باید انتظار فرج‌های بزرگ را داشته باشیم. فرج‌های بزرگ معمولا بعد از فتنه‌های بزرگ رخ می‌دهد و معمولا فاصله‌ای هم ندارد. این بلایا یا تذکر است که به مسیر برگردیم، یا مجازات اشتباهاتی است که صورت گرفته و یا آزمایشی برای ارتقای مراتب افراد است. این گلایه که چرا این قدر بر مردم خوب بلا نازل می‌شود و آدم‌های بد در آسایش و رفاه هستند، مثل این است که بگوییم چرا شیطان کار می‌کند؟ مگر می‌شود که شیطان کارش را انجام ندهد؟ آنان کار می‌کنند و ما هم کار می‌کنیم. این مساله طبیعت جهان است و انسان در کشمکش با شیطان باید رشد کند و به تعالی برسد. او در پایان گفت: در هر مبارزه‌ای هر دو طرف خسارت می‌بینند، اما نکته این است که در هر مبارزه کسی پیروز است که فقط یک دقیقه بیشتر استقامت کند و انشاالله ما آن یک دقیقه بیشتر استقامت را خواهیم کرد. در پایان این بخش با حضور سلیم غفوری،‌ مدیر شبکه مستند، نادرطالب‌زاده، اسفندیار شهیدی و محمد سرشار هدیه‌ای به رسم یادبود به محمدرضا سرشار داده شد. این هدیه ویژه قسمتی از فرش حرم علی‌بن‌موسی‌الرضا علیه‌السلام بود. در بخش دیگر اختتامیه دهمین جشنواره فیلم عمار تعدادی دیگر از برگزیدگان معرفی شدند.

** بخش مستند «تاریخ فرهنگی،‌ اجتماعی و دفاع مقدس»

هیئت داوران بخش مستند تاریخ فرهنگی، اجتماعی و دفاع مقدس لوح افتخار این بخش را به مستندهای «شجریان؛ از سپیده تا فریاد» به کارگردانی مهدی طوسی و «بلتا» به کارگردانی سعید محسن‌یوسفی اهدا کرد. همچنین فانوس این بخش به اثر «نبرد بیست و نهم» به کارگردانی مهرداد حق‌شناس داده شد.

** بخش داستانی کوتاه و نیمه بلند/ معرفی بهترین بازیگر نوجوان

لوح افتخار بخش داستانی کوتاه و نیمه بلند به فیلم‌های «فکر بکر» به کارگردانی یوسف سبحانی و «سوم ب» به کارگردانی مرتضی راوش رسید. همچنین فانوس این بخش به اثر «آب هرگز نمی میرد» به کارگردانی حسین دارابی اعطا شد. در همین بخش لوح افتخار بهترین بازیگر به امیرحسین عزیزی برای ایفای نقش در فیلم «آبی کمرنگ» و تبسم خداپرست برای بازی در فیلم «سوم ب» اهدا شد. لوح افتخار بهترین جلوه‌های ویژه بصری نیز به صالح کشوردوست برای فیلم «ستاره زاگرس» اهدا شد. علاوه بر این، فانوس بهترین بازیگر به گروه بازیگران نوجوان فیلم سینمایی «منطقه پرواز ممنوع» یعنی آقایان متین پاکزاد، متین کرمانی و علیرضا اکبری داده شد.

** بخش داستانی بلند

لوح افتخار بهترین اثر در بخش داستانی بلند به فیلم «ستاره زاگرس» به کارگردانی پرویز شیخ طادی اعطا شد. همچنین هیئت داوران فانوس این بخش را به فیلم سینمایی «منطقه پرواز ممنوع» به کارگردانی امیر داسارگر داد. در بخش دیگری از این مراسم اختتامیه، جایزه ویژه شهید سیاح اهدا شد. این جایزه به سرکار خانم صدیقه سالاری که یکی از اکران‌کنندگان جشنواره عمار در روستای بهمئی‌ میناب است، رسید. این اکران‌کننده در سخنانی کوتاه از اهالی جشنواره عمار تشکر کرد. در بخش پایانی این مراسم، حامد زمانی، خواننده جدیدترین قطعه تولیدی خود را که به شهادت سردار سلیمانی اختصاص داشت خواند. 

تعداد مشاهده (1327)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "دهمین جشنواره فیلم عمار به ایستگاه پایان رسید."


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید